AGHWGiG
MAP PL EN

back home rss print

 

Podsumowanie tegorocznej Szkoły Letniej – Summer School of Mining Engineering within the Framework of International University Resources

2017-09-04

W dniu 1 września 2017 roku, odbyło się zakończenie 9 edycji Szkoły Letniej – Summer School of Mining Engineering within the Framework of International University Resources. Szkoła Letnia tradycyjnie została zorganizowana przez Wydział Górnictwa i Geoinżynierii. W uroczystości zamknięcia kursu wzięli udział Prodziekani Wydziału: Marek Borowski, Zbigniew Niedbalski, Radosław Pomykała oraz pracownicy Wydziału, którzy prowadzili wykłady i pozostałe zajęcia. W trakcie zakończenia uczestnicy Szkoły Letniej otrzymali certyfikaty. Podsumowano również te dwa tygodnie Szkoły Letniej. Uczestnicy bardzo pozytywnie ocenili pobyt w Krakowie i wyrazili chęć powrotu do AGH na regularne studia lub choć na jeden semestr w ramach wymiany studenckiej np. programu Erasmus+. Nie obyło się też bez pamiątkowych fotografii.

W Szkole Letniej uczestniczyło 14 studentów z chińskich uczelni, dwóch studentów z Wietnamu oraz jeden student z Pakistanu.

Tegoroczna edycja Szkoły Letniej, obejmowała zajęcia wykładowe oraz laboratoryjne m.in. z zakresu górnictwa podziemnego i odkrywkowego, geomechaniki, przeróbki surowców, techniki strzelniczej oraz hydrogeologii. Szczególne podziękowania należą się wykładowcom w osobach: Prof. Barbara Tora, Prof. Wiktoria Sobczyk, Prof. Arkadiusz Kustra, Prof. Jacek Jakubowski, Prof. Krzysztof Kotwica, dr Maciej Zajączkowski, dr Krzysztof Polak, dr Michał Kowalski, dr Andrzej Biessikirski, mgr Joanna Jakóbczyk oraz mgr Natalia Kowalska.

W trakcie kursu odbyły się wyjazdy terenowe zrealizowane we współpracy z firmami sektora górniczego. Uczestnicy odwiedzili KWK Janina, gdzie mieli możliwość zapoznania się z podziemną eksploatacją węgla kamiennego. Grupa wizytowała również FAMUR S.A., niekwestionowanego lidera produkcji maszyn górniczych. Na kolejnym wyjeździe uczestnicy mieli możliwość zobaczyć roboty strzałowe w kopalni odkrywkowej Trzuskawica S.A, należącej do konsorcjum CRH. Jeden z wyjazdów odbył się do firmy NITROERG w Krupskim Młynie, gdzie uczestnicy zapoznali się z linią technologiczną do produkcji materiałów wybuchowych. Uczestnicy Szkoły Letniej wzięli również udział w Międzynarodowych Targach Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego w Katowicach, organizowanych przez Polską Technikę Górniczą S.A., gdzie akcjonariuszami są kluczowi producenci maszyn i urządzeń górniczych. Uwieńczeniem wizyty była wycieczka do Kopalni Soli w Bochni, gdzie mieli możliwość pokonania trasy przyrodniczej, prowadzonej przez zabytkowe korytarze poziomu Sienkiewicz, Lobkowicz oraz August. Szczególne wrażenie wywarła podziemna przeprawa łodzią, prowadzona wzdłuż zalanego solanką wyrobiska. Na wyjazdach terenowych uczestnikami Szkoły Letniej opiekowali się pracownicy wydziału w osobach: dr Andrzej Biessikirski, dr Łukasz Bednarek, dr Natalia Schmidt-Polończyk oraz mgr Natalia Kowalska.

Uczestnicy Szkoły Letniej w czasie wolnym, korzystali z atrakcji oferowanych przez Kraków. Zwiedzali liczne muzea, uczestniczyli w koncertach oraz zobaczyli rozgrywki sportowe. Część gości odwiedziła również inne miasta, takie jak: Zakopane, Pragę czy Wiedeń.

Szczególne podziękowania za pracę na rzecz szkoły należą się mgr Natali Kowalskiej, która otoczyła opieką studentów z Azji i służyła wszelkimi wyjaśniani i radami. Podziękowania należą się również dla Małgorzaty Orlik i Marka Persa, którzy zabezpieczyli Szkołę Letnią od strony organizacyjnej.

All rights reserved © 2014 Wydział Górnictwa i Geoinżynierii AGH
Projekt i realizacja: